Vetlanda
Huvudmeny
Lyssna

Valresultat

Nedan presenteras det preliminära resultatet i valet till kommunfullmäktige 2014. Jämförelse görs med 2010 års resultat. Uppdaterat efter onsdagsräkning 17 september.

Valdeltagande 2014: 83,4 procent
Valdeltagande 2010: 81,8 procent

PartiAndel % 2014Andel % 2010+/-Mandat 2014Mandat 2010+/-
Moderata Samlingspartiet11,216,8-5,657-2
Centerpartiet11,412,8-1,456-1
Liberalerna4,76,3-1,723-1
Kristdemokraterna9,2100,844-
Arbetarpartiet Socialdemokraterna25,728,3-2,61213-1
Vänsterpartiet4,43,9+0,522-
Miljöpartiet de gröna3,83,7+0,122-
Vetlanda framåtanda21,113,3+7,996+3
Sverigedemokraterna8,44,8+3,542+2
Feministiskt initiativ0,1 +0,1   

val.selänk till annan webbplats kan du se hur kommunens olika valdistrikt har röstat. Där kan du även se resultat från riksdags- och landstingsvalen.

Det slutliga resultatet fastställs cirka två veckor efter valdagen.

Kontakt

Margareta Darell

Margareta Darell

Administratör
Kommunledningsförvaltning
Kommunkansli
Telefon: 0383-971 61
margareta.darell@vetlanda.se

Anneli Bergström

Anneli Bergström

Förvaltningssekreterare
Kultur och Fritidsförvaltning
KoF Adm personal
Telefon: 0383-974 59
anneli.bergstrom@vetlanda.se

Senast uppdaterad 2015-11-23

Synpunkt Vetlanda