Kommun och politik
Publicerad:
Fredrik Holmqvist heter Vetlanda kommuns nya miljö- och byggchef. Fredrik, som tillträder 1 juli, kommer närmast från en tjänst som miljö- och hälsoskyddschef i Eksjö.
Under onsdagen beslutade kommunstyrelsen att det blir Fredrik Holmqvist som tar över rodret på miljö- och byggförvaltningen när Eva-Lott Karlsson nu går i pension.
– Jag är förväntansfull, det ska bli roligt att komma på plats och lära känna verksamheten och medarbetarna, säger han.
Fredrik, som är född och uppvuxen i Korsberga, har de senaste tio åren bott på flera håll i landet, bland annat Stockholm, Göteborg, Kalmar och Jönköping. Han är utbildad miljöanalytiker med en examen i miljövetenskap från Linnéuniversitet. Han har tidigare jobbat som miljöinspektör i Alingsås men är sedan fem år tillbaka anställd av Eksjö kommun, de senaste tre åren i rollen som miljö- och hälsoskyddschef.
– Jag trivs bra med att jobba med frågor som handlar om att skapa nytta för många. Visst handlar arbetet också mycket om myndighetsutövning och kontroll, men syftet är att skapa bättre förhållanden för invånarna. Blir det rätt från början kan det i förlängningen också minska kostnader för både näringsliv och samhället i stort, säger han.
Fredrik flyttade tillbaka till Vetlanda 2021 och det blir nu första gången han bor och jobbar i samma kommun.
– Det ska bli spännande att lära känna sin hemkommun på ett nytt sätt. Samtidigt minskar ju pendlingen och jag får mer tid tillsammans med familjen, säger han.
Som ny miljö- och byggchef vill han bland annat fokusera på att utveckla samspelet med näringsliv och kommuninvånare.
– Det är något som förvaltningen redan jobbar med och där vill jag fortsätta att skapa nya dialoger. En annan drivkraft är verksamhetsutveckling, jag gillar att jobba med processer och flöden och titta på hur saker kan göras på ett bättre sätt.
– Men i början handlar det förstås mycket om att sätta sig in verksamheten och läsa in mig på läget. Det ska bli väldigt intressant, det ser jag fram emot.