Gå till innehåll
3 Servicemeddelanden
3 Servicemeddelanden

Tennisens dag

Välkomna att prova på världens roligaste idrott! Var med oss och invig vår nya minitennisanläggning och passa samtidigt på att se tennis på internationell nivå!

Tennisens dag i Vetlanda

Lördagen den 29 augusti klockan 14 till 17 öppnar vi upp vår anläggning och ger alla möjlighet att prova på världens roligaste sport, tennis! Det kommer finnas möjlighet för alla, barn och vuxna att spela och leka på vår nya fina minitennisanläggning.

Våra tränare kommer finnas på plats för att hjälpa er och svara på era frågor. Samtidigt kan ni titta på riktigt bra tennis då turneringen IC Wallenberg Mix Trophy spelas på våra grusbanor. Det är en turnering med före detta ATP-spelare eller internationellt erfarna spelare från Sverige, Tyskland, Frankrike och England så räkna med hög nivå! Sverige representeras bland annat av Martin Lager och Stefan Vanemo, SM-guldvinnare, som båda har ett förflutet i Vetlanda. Välkommen till en rolig familjedag!

Det är fri entré.

Mer information om evenemanget

Evenemangsinformation

Datum
klockan till
Plats
Vetlanda Racketklubb
Adress
Skytteparksvägen 6, Vetlanda
Åldersgräns
Alla åldrar
Rullstolsanpassat
Ja
Arrangör
Länk till aktörens hemsida: Vetlanda Racketklubb
Telefon
0723339220
E-post
info@vetlandaracket.se

Sidinformation

Sidfot

Öppet idag: 08:00 - 12:00 | 13:00 - 16:00