Spökrunda
- Korsberga bygdegård,
- Korsberga
Välkommen på Spökrunda i Korsberga! Vi går en läskig runda i skogen.
Höstrusket är här och med det kommer halloween och höstlov! Vetlanda kommun är fullt av mytomspunna platser, läskiga historier och såklart en hel del höstmys.
Halloween firas den 31 oktober genom att barn klär ut sig i läskiga kostymer och går "bus eller godis". Om de knackar på hos dig kan du välja mellan att ge barnen godis eller att få vara med om ett bus. Om halloween infaller på en vardag kan utklädda barn dyka upp även den kommande helgen.
Ska du eller dina barn gå bus eller godis? Tänk på att barn alltid bör gå i grupp och tillsammans med en vuxen. Använd gärna reflexer för att öka synligheten. Tänk också på att alla inte firar halloween. Om det saknas dekorationer så som pumpor och spöken kanske de som bor i huset inte vill delta i firandet.
Välkommen på Spökrunda i Korsberga! Vi går en läskig runda i skogen.
Mys & Rys i Loaklev ngt för alla, mellan klockan 16 och 18 är alla spöken snälla och vid 18 börjar sedan rysligheterna på riktigt! Vågar du komma?
Föreställningen, med Sagofen Isadora, bygger på boken med samma namn som gavs ut förra året.
Pysseldag i Vetlanda Folkets park.
Prova på jonglering, akrobatik och andra nycirkuskonster.
Prova på jonglering, akrobatik och andra nycirkuskonster.
OK Bävern anordnar en mysig och lite ryslig nattorientering i stadsmiljö med halloween-tema. Ladda pannlampan, snöra på dig snabbskorna och förbered dig på läskiga överraskningar!
Vetlanda Scoutkår och IOGT-NTO har upptäckt att lokalen är hemsökt av spöken och gastar. Vågar du gå in?